Taşınma kararı çok zahmetli olması ile birlikte her yönünün düşünülüp doğru hareket edilerek verilmesi gereken bir karardır. Eğer sık taşınan biri değilseniz veya ilk defa taşınmaya karar verdiyseniz taşınmadan önce dikkat edebileceğiniz konuları araştırmak, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Veya önceden çok fazla kez taşınmayı tecrübe etmiş biriyseniz bu konuyu araştırarak bazı yanlışlarınızı fark etmek veya daha iyi bir yol öğrenmek için yazının devamını okumanızda fayda vardır. Özellikle kirada oturanlar olmak üzere insanların çoğunluğu hayatlarında bir kez de olsa taşınmak zorunda kalıyorlar. Taşınma konusunda en önemli konu evden eve nakliyat yapan şirketler içinde doğru tercih yapabilmektir. Çünkü evden eve nakliyat şirketi seçimi şansa bırakabileceğiniz bir iş değildir ve araştırıp en doğru kararı vermeniz gereken bir konudur. Taşınmak gibi yorucu, zahmetli, dikkat edilmesi gereken, ayrıntıları ile düşünülerek hareket edilen, iş birliğine ihtiyaç duyulan işin en iyi şekilde yapılması, verilen çabanın boşa gitmemesi, işin sonunda üzülen olmamak için evden eve nakliyat firması seçerken çok dikkat edinilmelidir. Evden eve nakliyat firmasına karar vermeden önce okuyabileceğiniz, size yardımcı olacak, aklınızdaki soruları yanıtlayacak ve korkularınızı giderecek olan bilgilerle dolu hazırladığım bu yazıyı size yarar sağlayacağından dolayı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.

Evden Eve Nakliye Sigortası

Evden eve nakliyat firmasını seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri sigorta olacaktır. Evden eve nakliyat firmasının sigortalı olabilmesi için gerekli belgelere sahip olması gereklidir. Bu yüzden her evden eve nakliyat yaptığını söyleyen şirketlerin hepsi sigortalı olmayabiliyorlar. Sigortalı evden eve nakliyat şirketleri sizin büyük bir çaba ile hazırladığınız eşya ve malzemelerinizi özenle ve dikkatle paketleyip hem yolculukta hemde taşıma sırasında zarar görmesini engellerler. Aynı zamanda da herhangi bir eşyanıza zarar gelme durumunda sigorta şirketi araya girerek bu zararı karşılamak zorunda kalacağından dolayı sigortalı evden eve nakliyat şirketleri hiçbir eşyanıza zarar gelmemesini sağlayacaktır. Zaten dikkatsiz ve kötü bir hizmet ile işini yapan evden eve nakliyat şirketleri sigorta şirketlerinin sürekli zarara uğratacağından sigorta şirketleri ile anlaşmazlar. Bunun için taşınacak eşyalarınızın azlığı, yapacağınız yolculuğun kısalığını düşünmeden sigorta işini ciddiye almalı ve evden eve nakliyat firmasını seçerken sigortalı olduğundan emin olup ikna olmadan onlarla çalışmayı kabul etmemeniz gerekir.

Firmanın Sunduğu Fiyatlar

Evden eve nakliyat şirketlerini tercih ederken elbette ki kendi ekonomik durumunuza uygun ve çok fazla bütçenizi aşmayan fiyatları araştıracaksınız. Ama bunu yaparken dikkat etmeniz gereken şey de zor durumda kalmayayım derken paradan kısmamaktır. Çünkü maalesef ki tercih edeceğiniz evden eve nakliyat şirketlerinde hem en ucuz ve uygun olanı hemde en iyi hizmet vereni bulunmamaktadır. Bir yandan nakliye şirketlerinin fiyatlarının mevsimlere göre zaman zaman değiştiği söylenir. Kış mevsimi talep daha az olduğundan fiyatın düştüğü, yaz mevsiminin ise insanların ev taşımayı daha çok tercih ettikleri bir zaman olduğundan dolayı fiyatlarında yükseldiği söyleniyor. Ayrıca fiyat düştükçe kar etmek için kullanılan malzemelerden tasarruf eden firmalar olduğu da söyleniyor. Her yüksek fiyat isteyen şirket güvenilir olmayabilir ama sizin için işini en iyi yapacak şirketlerin vereceği evden eve nakliyat hizmetinin de fiyatı ucuz olmaz. Sizin için hangi özellik öncelikli ise bilgi alırken ilk o soru ile başlayabilirsiniz. Mesela fiyatına göre diğer bilgileri araştırır ve size en uygun olan evden eve nakliyat fiyatını veren firmayı seçebilirsiniz.

Personellerin Kalitesi

Evinizi taşırken evden eve nakliyat şirketleri ile ayrıntılı bir şekilde görüşmeli, yapacakları işi tüm ayrıntıları ile öğrenmeli ve geçiştirilerek verilen cevaplara dikkat etmelisiniz. Hele ki evinizde sıfır veya antika gibi eşyalar olduğundan dolayı bu konuda hassassanız evden eve nakliyat firması ile görüşürken ilk soracağınız ve hakkında bilgi almak isteyeceğiniz konu bu olmalıdır. Malzemelerin taşınmadan önce hangi şekillerle nasıl paketlendiğini öğrenebilirsiniz. Asansörle mi yoksa insanlarla taşıma yapılacağını öğrenebilirsiniz. Bu durumda insanların yapacağı taşıma işleminden çok asansörle taşıma daha güvenlidir. Evden eve nakliyatta taşıma süreci ile bilmeniz gereken şeylerden biri de nakliyecilerin birbirleri ile yaptıkları takım çalışmasının önemi kadar sizin onlara ve onlarında size uyum sağlamasıdır. Biliyorsunuzdur ev taşıma işlemi sırasında gelen işçilere bir süre çalışıp yorulduklarında hem işlerini en iyi şekilde yapabilmeleri hemde sizin için çalışan insanlara yardımcı olmak adına belirli olmayan bir zamanda ev sahibi olarak bir şeyler ikram edilir. Taşıma işlemi bittiğinde ve sıra yerleştirme işlemine geldiğinde çalışanlar ev sahibi ile kolay bir iletişim kurdukları takdirde hızlıca ve kafa karışıklığı oluşturmadan bu işi halledebilirler. Taşınma işleminde eşyalarınızın taşınması sırasında bilmeniz gereken ve dikkat edilmesi gereken konular bunlardır.

Ödeme Seçenekleri

Taşınmak için gerekli nakliye şirketini bulduktan, onunla uygun bir fiyatta anlaştıktan sonra gelen önemli konulardan biri de ödeme işlemidir. Evden eve nakliyat firmaları kendilerine özel çalışma kurallarına sahiptirler. Sizden hepsi aynı şeyi istemeyebilir. Bazı evden eve nakliyat firmaları parayı peşin almak isterken bazıları ise işlem bittikten sonra ödeme yapılmasını kabul eder. İşin sonunda iki taraf, müşteri de firmada kendini garantiye almak ister. Bazı insanlar tarafından önerilen ise kaparo anlamında işlem bitmeden küçük miktarda ödeme yapmanız ve geri kalanını taşınma işlemi bittikten sonra ödemeniz. Evden eve nakliyat firmalarının hepsi aynı olmaz ama bazı firmaların ödemeyi peşin verdiğinizden dolayı daha dikkatsiz davranarak işini iyi yerine getirmeyeceği söylenir. Bazen şartlar buna el vermezse de siz olabildiğince bu tavsiyelere uymaya çalışın.

Evden Eve Nakliyat Firmasının İtibarı

Seçeceğiniz evden eve nakliyat firması ile ilgili bilgileri genel olarak güzelce araştırın. Seçtiğiniz evden eve nakliyat firmasının kaç yıldır var olduğunu ve ne kadar tecrübe sahibi olduğunu öğrenin. Evden eve nakliyat firmalarının genel bilgileri kadar önemli olan diğer şey ise sizden önceki müşterilerin, düşüncesi, memnuniyeti ve yorumlarıdır. Ayrıca yakın zamanda taşınma işlemi gerçekleştirmiş veya taşınma konusunda tecrübeli olan tanıdıklarınız, akrabalarınız, arkadaşlarınıza danışmakta çok fayda vardır. Seçeceğiniz evden eve nakliyat firmasının müşterilerinin ve tanıdığınız insanların yaptıkları yorumları dikkatle inceleyin. Çünkü elbette iyi görüşlerin yanında kötü görüşlerde olabilir. Aynı zamanda sizin için önemli olan bir şey yorumlarını aldığınız diğer insanlar için önemsiz olabilir. Bundan dolayı atlamadan tüm ayrıntılara girmelerini istemelisiniz. Önce seçebileceğiniz, içinize sinen firmaların bir listesinin oluşturun. Sonra onları tek tek araştırmaya koyulabilirsiniz. Böylece içinize sinen bir taşınma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Müşterilerin Memnuniyet Düzeyi

Son olarak taşınmaya karar verdikten sonra ince bir araştırma yaptınız, tanıdıklarınıza başvurdunuz, kıyasladınız ve birçok firma içinde memnun kalacağınız evden eve nakliyat firmasını buldunuz. Eşya taşımadan ödemeye, paketlemeden kullanılan üsluba kadar her şeyinden memnun kaldığınız bu asla şansa bırakılmayacak bir konu olan evden eve nakliyat firmasını tercih ettiniz ve anlaştınız. Her şey istediğiniz gibi gitti ise birçok insandan daha iyi durumdasınız. Ve doğru adımları izleyerek bu yapmış olduğunuz tercih ile önce kendinizle gurur duyup, sonrasında ise hakkını veren evden eve nakliyat firmanızı çevrenizdekilere tavsiye edebilirsiniz.